    • XTRM10A22E
  • Eaton XTRM10A22E miniature relay
  • Eaton XTRM10A22E front dimensions
  • Eaton XTRM10A22E side dimensions
  • Eaton XTRM10A22E wiring diagram
    XTRM10A22E
    Eaton, Cutler Hammer
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    XTRM10A22E
    UPC:
    XTRM10A22E
    Product Description
    EATON XTRM10A22E 4-pole control relay with 2 N.O. and 2 N.C. power poles and a 208v60Hz coil. This Eaton 10 AMP relay comes with screw terminals, mounts on standard 35MM din rail (or can be base mounted) and optional 2 and 4-pole auxiliaries are available for up to 8 total poles of switching.
    Coil Voltage 208 volt AC
    Poles 2 N.O. / 2 N.C.
    AMPS 10A
    Terminals Screw
    Click here to view a PDF file of this EATON XTRM control relay
    Product Description
    Features
    - For use with mini and standard frame size contactors and starters
    - Control relays
    - AC control from 12V to 550V 50 Hz, 600V 60 Hz
    - DC control from 12V to 220V
    - On-delay and multifunction timers
    - 24–240 Vac/Vdc control
    - Available with screw or spring cage terminals
    - Four-pole configurations
    - IP20 finger and back-of hand proof
    - Large ambient temperature range: –25° to 50°C [–13° to 122°F]