    • XTMC12A10C
  • Eaton XTMC12A10C contactor
  • Eaton XTMC12A10C contactor
    XTMC12A10C
    SKU:
    XTMC12A10C
    UPC:
    XTMC12A10C
    Availability:
    Stock - Can ship today if ordered before 4 p.m. EST
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Out of stock
    Product Description
    Eaton XTMC12A10C 3 pole 12 AMP miniature contactor with 415v50Hz/480v60Hz AC coil and 1 normally open base mounted auxiliary contactor.  This IEC rated contactor comes with screw terminals and mounts on standard 35MM DIN rail (or can be screwed to the back of the panel) for easy installation.  The XTMC12A10C contactor is a suitable replacement for the Moeller DILEM12-10 with a 480 volt AC coil and additional accessories such as XTMCX top mounted auxiliary contacts and XTOM thermal overload relays can be added for full motor protection and signalling.
    AMP Rating 12 AMPS
    Coil Voltage 415/480 volt AC
    Product Description
    Eaton’s new line of XTMC12A miniature controls includes non-reversing and reversing mini contactors, mini overload relays and snap-on accessories. A wide range of applications is possible, including small electrical motors from fractional to 5 hp (460 Vac) or up to 4 kW (400 Vac).
    Application Description
    Features
    Mini Contactors—Types XTMC and XTMF, 6–12A
    - AC control from 12V to 550V 50 Hz, 600V 60 Hz
    - DC control from 12V to 220V
    - High degree of climatic proofing
    - Large ambient temperature range –25° to 50°C [–13° to 122°F]