    • XTCE065DS1E
  • Eaton XTCE065DS1E contactor
  • Eaton XTCE065DS1E front dimensions
  • Eaton XTCE065DS1E side dimensions
  • Eaton XTCE065DS1E contact sequence
    XTCE065DS1E
    Eaton, Cutler Hammer
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    XTCE065DS1E
    UPC:
    XTCE065DS1E
    Product Description
    Eaton XTCE065DS1E 3 pole, 65 AMP AC-3 (88 AMP AC-1) contactor rated 25 H.P. @ 230v, 50 HP @ 460v 3-Phase with a 208v60Hz AC coil and a 2 pole sided mounted auxiliary contact. This auxiliary comes with 1 normally open (N.O.) and 1 normally closed (N.C.) contact set and the contactor can have a front mounted two or four pole auxiliary contact blocks along with two pole side mounted auxiliaries for a total of 6 additional auxiliary contacts. To form a complete starter, a XTOB overload can be directly mounted to the load side (T1-T2-T3) of the XTCE065DS1E for complete Class 10 thermal motor protection.
    AMP Rating
    65 AMP AC-3
    88 AMP AC-1
    Coil Voltage 208 volt AC
    Horsepower
    50 H.P. at 460 volt
    25 H.P. at 230 volt
    Terminals Screw
    Auxiliary Contact Side mount 1 N.O./1 N.C.
      Electrical Ratings
      Contactor Dimensions
      Coil Voltages
      Auxiliary Contacts
      Overload Relays
    Click here for a replacement coil
    Product Description
    Eaton’s new line of XTCE contactors and starters includes non-reversing and reversing contactors, overload relays and a variety of related accessories. Because XT meets IEC, UL®, CSA® and CE standards, it is the perfect product solution for IEC applications all over the world. The compact, space saving and easy to install XT line of IEC contactors and starters is the efficient and effective solution for customer applications from 7A to 2450A.
    - Three-pole contactors to 2000A
    - Four-pole contactors to 200A
    - Capacitor contactors to 680 kVar
    - Mini contactors to 9A
    - Relays to 16A
    - Thermal overload relays to 630A
    - Electronic overload relays to 1500A
    - Manual motor protectors to 65A
    - Manual motor controllers and combination motor controllers to 65A