    • DILM17-01 (220V AC)
  • Eaton/Moeller DILM17-01 220 volt contactor
  • Eaton/Moeller DILM17-01 220 volt front dimensions
  • Eaton/Moeller DILM17-01 220 volt side dimensions
    DILM17-01 (220V AC)
    Moeller Electric
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    DILM17-01 (220V AC)
    Availability:
    Out of Stock - Can ship in 5-7 days
    Product Description
    Eaton/Moeller DILM17-01 contactor with a 220 volt AC rated coil, 1 normally closed base mounted auxiliary contact and is rated for 17 AMPS AC-3 (40 AMPS AC-1). This 3 pole IEC rated contactor is rated for 5 H.P. @ 230 volt, 10 H.P. @ 460 volt 3-phase and comes with screw terminals.  The DILM17-01 (190v50Hz/220v60Hz) contactor is a suitable replacement for the DIL0M 220 volt contactor and comes with optional top and side mounted auxiliaries along with direct mount thermal overload relays for complete motor protection.
    Coil Voltage 220 volt AC
     Horsepower
    10 H.P. @ 460 volt
    5 H.P. @ 230 volt
     AMP Rating
    17 AMPS AC-3
    40 AMPS AC-1
    Auxiliary 1 normally closed (N.C.)
    For technical specifications in ADOBE PDF format, please click here
    Click here for a replacement coil
    Moeller’s DILM contactor series includes a completely NEW offering in the lower 7 to 150A range. Consisting of four frame sizes, this range is the newest and most modern of any control manufacturer!
    Compact design for BOTH currents
    Easy to assemble
    Coil terminals are located on the front of the new contactors to simplify wiring. Both two and four-pole auxiliary contacts snap on without tools. Units 40A and above accept both side and top mount auxiliaries for increased flexibility. In addition, devices up to 32A include built-in auxiliary contacts for increased economy with no additional space requirement.
    Contacts designed for safety
    Auxiliary contact blocks for new DILM contactors have positively guided contacts for added safety in control circuits. Positively guided auxiliary contacts insure that, throughout the life of the contactor, NO and NC contacts will never close simultaneously…even if a contact welds. In addition, DILM contactors to 65A have “mirror” contacts, which ensure that all auxiliary contacts (whether built-in or add-on) function correctly in relation to the power contacts.
    Special advantages of going DC
    In addition to sharing the same frame size as AC contactors, DC units of 17A and above also feature electronic drives that dramatically reduce pick-up and sealing consumption. These drives produce several benefits: • less heat is generated, eliminating the need for a fan • smaller control transformers are required • contactors up to DILM32 can be directly actuated from PLCs, eliminating the need for a coupling relay These benefits lower your cost by consuming less power, eliminating additional components, and permitting higher packing density in the panel. DC units to 150A also carry a built-in high-speed suppressor circuit, eliminating the need for purchasing and installing a separate external suppressor. Again, lower total cost and smaller panel space result. For additional safety and convenience, Moeller’s DILM DC contactors feature an expanded voltage tolerance, beyond that specified by IEC/EN 60947. This accommodates a range of -30% to +20% for DILM contactors 17A and above. It is one of the largest voltage tolerance ranges of any control manufacturer.
    Product Videos
    Custom Field
    Product Reviews
    Write a Review
    Write a Review
    ×
    Moeller Electric
    DILM17-01 (220V AC)
    Recommended
      Quick view Details
      sku: DILM17-10 (220V AC)
      DILM17-10 (220V AC)
      Choose Options
      Quick view Details
      sku: DILM17-01 (600V AC)
      DILM17-01 (600V AC)
      Choose Options
    • DILM17-01 (120V AC) DILM17-01 (120V AC) DILM17-01 (120V AC) DILM17-01 (120V AC)
      sku: DILM17-01 120 volt
      DILM17-01 (120V AC)
      sku: DILM17-01 (480V AC)
      DILM17-01 (480V AC)