    • 3RT1016-1BB41
  • Siemens 3RT1016-1BB41 contactor
  • Siemens 3RT1016-1BB41 side label
  • Siemens 3RT1016-1BB41 dimensions
    3RT1016-1BB41
    Siemens
    MSRP:
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    UPC:
    3RT1016-1BB41
    Availability:
    OBSOLETE - Please see link below for replacement
    Product Description
    The Siemens 3RT1016-1BB41 three pole 24 volt DC IEC contactor is rated for 9 AMPS AC-3 and 22 AMPS AC-1, 5 H.P. @ 460 volt and 7.5 H.P. @ 460 volt 3-phase and comes with a normally open (N.O.) base mounted auxiliary contact.  This Siemens contactor comes with screw terminals and mounts on standard 35MM DIN rail for easy installation.  Optional 3RU1116 thermal or 3RB2016 solid state overload relays from 1 to 12 AMPS can be mounted to the load side of this contactor for complete motor protection.  Auxiliary contacts, in two, three and four pole versions, can be mounted to the top of this 9 AMP contactor to add additional signaling contacts in both normally open and normally closed variations.
    obsolete-image.gif
    pdfsmall.gif   Electrical Ratings
    pdfsmall.gif   Contactor Dimensions
    pdfsmall.gif   Coil Voltages
    pdfsmall.gif   Auxiliary Contacts
    pdfsmall.gif   Overload Relays
    AC AND DC OPERATION
    IEC 60 947, EN 60 947 (VDE 0660), UL 508
    DESIGN
    CONTACT RELIABILITY
    If voltages ≤ 110 V and currents ≤ 100 mA are to be switched, the auxiliary contacts of 3RT1 contactors and 3RH11 contactor relays should be used to ensure good contact stability. These auxiliary contacts are suitable for electronic circuits with currents ≥ 1 mA at a voltage of 17 V. For the short-circuit protection of contactors without an overload relay, see the technical data.