    • XTMC12A10
  • Eaton XTMC12A10 contactor
  • Eaton XTMC12A10 contactor
    XTMC12A10
    Eaton, Cutler Hammer
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    XTMC12A10
    Product Description
    Eaton XTMC12A10 3 pole 12 AMP miniature contactor with an AC or DC rated coil (must specify coil voltage above) and 1 normally open base mounted auxiliary contactor.  This IEC rated contactor comes with screw terminals and mounts on standard 35MM DIN rail (or can be screwed to the back of the panel) for easy installation.  The XTMC12A10 contactor is a suitable replacement for the Moeller DILEM12-10 with a 600 volt AC coil and additional accessories such as XTMCX top mounted auxiliary contacts and XTOM thermal overload relays can be added for full motor protection and signalling.
    AMP Rating 12 AMPS
    Coil Voltage AC or DC
    Horsepower Rating
    7.5 H.P. @ 460 volt
    5 H.P. @ 230 volt
    Base mounted auxiliary 1 normally open
    Terminals Screw
    Click here to view a PDF file of this EATON XTMC miniature contactor
    Product Description
    Eaton’s new line of XTMC12A miniature controls includes non-reversing and reversing mini contactors, mini overload relays and snap-on accessories. A wide range of applications is possible, including small electrical motors from fractional to 5 hp (460 Vac) or up to 4 kW (400 Vac).
    Application Description
    Features
    Mini Contactors—Types XTMC and XTMF, 6–12A
    - AC control from 12V to 550V 50 Hz, 600V 60 Hz
    - DC control from 12V to 220V
    - Reversing or non-reversing
    - Three- and four-pole configurations
    - Three-pole XTMC
    - Four-pole XTMF
    - Panel or DIN rail mounting
    - IP20 finger and back-of hand proof
    - Low noise operation
    - High degree of climatic proofing
    - Large ambient temperature range –25° to 50°C [–13° to 122°F]