    • RC-85A-56AC120
  • Benshaw RC-85A-56AC120 RediStart 85A 3-pole contactor front view
  • Benshaw RC-85A-56AC120 RediStart 85A 3-pole contactor front dimensions
  • Benshaw RC-85A-56AC120 RediStart 85A 3-pole contactor side dimensions
  • Benshaw RC-85A-56AC120 RediStart 85A 3-pole contactor front view Benshaw RC-85A-56AC120 RediStart 85A 3-pole contactor front dimensions Benshaw RC-85A-56AC120 RediStart 85A 3-pole contactor side dimensions
    RC-85A-56AC120
    Benshaw
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    RC-85A-56AC120
    UPC:
    RC-85A-56AC120
    Availability:
    Stock - Can ship today if ordered before 4 p.m. EST
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Out of stock
    Product Description
    Benshaw RC-85A-56AC120 RediStart Contactor — 85A, 3-Pole, 120V AC Coil
    The Benshaw RC-85A-56AC120 is an 85A, 3-pole IEC/NEMA Size 3 contactor from the RediStart RC series with a 120V AC coil. Rated at 60 HP at 460V three-phase (85A AC-3), the RC-85A-56AC120 includes 2 Normally Open (NO) + 2 Normally Closed (NC) built-in auxiliary contacts provided as two side-mounted blocks. It is the manufacturer-recommended replacement for the legacy RSC-85 series. The compatible overload relay is the RMSO series (RC-75A/85A/100A frame), which mounts directly to the contactor load terminals. All Benshaw RC series contactors carry a 2-year warranty.
    Quick Specifications
    • Current Rating: 85A AC-3
    • HP Rating: 40 HP @ 230V / 60 HP @ 460V (three-phase)
    • NEMA Size: Size 3
    • Poles: 3-pole, non-reversing
    • Coil Voltage: 120V AC, 60 Hz (85–110% of rated voltage)
    • Aux Contacts (built-in): 2 NO + 2 NC (two side-mounted blocks, 1 NO + 1 NC each)
    • Terminal Type: Screw terminals (no box lug kit available for this frame)
    • Mounting: 35mm DIN rail or screw panel mount