    • RC-100A-56AC240
  • Benshaw RC-100A-56AC240 contactor
  • Benshaw RC-100A-56AC240 front dimensions
  • Benshaw RC-100A-56AC240 side dimensions
    RC-100A-56AC240
    Benshaw
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    RC-100A-56AC240
    UPC:
    RC-100A-56AC240
    Product Description
    Benshaw RC-100A-56AC240 3 pole, 100 AMP contactor that is rated 40 H.P. @ 230 volt, 75 H.P. @ 460 volt 3 Phase and an 240 volt AC coil. Comes pre-installed with 2 side mounted auxiliary contacts (1 N.O./1 N.C. each), screw terminals and mounts on standard 35MM DIN rail.
    PLEASE NOTE:
    H.P. ratings comparison
    RSC-100 RC-100A
    Single Phase Three Phase Single Phase Three Phase
    115v 230v 230v 460v 115v 230v 230v 460v
    The new Benshaw line of RC contactors directly replaces the former RSC line of contactor and offers the same reliability, functionality and low cost as its predecessor. Each contactor, depending on frame size, comes pre-installed with either 1 or 2 side mounted auxiliary contacts blocks, each with 1 N.O. and 1 N.C. Frame size ups to 100A are mounted on DIN rail and have screw termination for easy installation.