    • MC-22B-AC120
  • LS Electric Metasol MC-22B-AC120 contactor front view, 22A 3-pole 120V coil
  • LS Metasol MC-22B contactor front dimensions drawing
  • LS Metasol MC-22B contactor side dimensions drawing
  • LS Electric Metasol MC-22B-AC120 contactor front view, 22A 3-pole 120V coil LS Metasol MC-22B contactor front dimensions drawing LS Metasol MC-22B contactor side dimensions drawing
    MC-22B-AC120
    LS Industrial
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    MC-22B-AC120
    UPC:
    MC-22B-AC120-50/60HZ-11S
    Product Description
    LS Electric Metasol MC-22B-AC120 — 22A, 3-Pole, 120V AC Coil, 15 HP @ 460V
    The LS Electric Metasol MC-22B-AC120 is a 22A, 3-pole IEC contactor with a 120V AC coil (50/60 Hz), rated at 15 HP at 460V three-phase (22A AC-3 / 40A AC-1). It includes 1 Normally Open (NO) + 1 Normally Closed (NC) auxiliary contacts built-in as standard on the side. Compatible MT-32 thermal overload relays mount directly to the bottom. The MC-22B-AC120 is the LS Electric replacement for the obsolete GMC-22 contactor. This is the 120V AC coil version — for other coil voltages, see the sibling SKUs listed in the table below.
    Quick Specifications
    • Part Number: MC-22B-AC120
    • Current Rating: 22A AC-3 / 40A AC-1
    • HP Rating: 10 HP @ 230V / 15 HP @ 460V / 20 HP @ 575V (three-phase)
    • Poles: 3-pole, non-reversing
    • Coil Voltage: 120V AC, 50/60 Hz
    • Aux Contacts (built-in): 1 NO + 1 NC, side-mounted
    • Terminal Type: Screw terminals
    • Mounting: 35mm DIN rail or base mount
    • Compatible Overload: MT-32 series (40AF frame), direct mount bottom
    • Series: B-series (Ui=690V, Uimp=6kV, 15M mechanical operations)
    • Replaces: LS Electric GMC-22 (obsolete)
    • Certifications: UL, CSA, IEC 60947-4-1, CE, KS, CCC
    HP Ratings by Voltage
    Supply VoltageHP RatingPhase
    230V AC 10 HP Three-phase
    460V AC 15 HP Three-phase
    575V AC 20 HP Three-phase