    • C25DND325
  • C25DND325
  • C25DND325
  • C25DND325
  • C25DND325 C25DND325 C25DND325
    C25DND325
    Eaton, Cutler Hammer
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    C25DND325
    UPC:
    C25DND325
    Product Description
    Eaton / Cutler Hammer C25DND325 definite purpose 3 pole contactor rated at 25 AMPS with an AC coil (must specify coil voltage above). This definite purpose contactor has double quick connect terminals, metal base plate and is a direct physical and electrical replacement for the Siemens/Furnas 42AF35A contactor (See here for details). This contactor is rated for 25 AMPS and if you are looking for something rated slightly higher, you can check out the 30 AMP rated C25DND330 which has the same physical dimensions.
    Eaton / Cutler Hammer C25DND325 definite purpose 3 pole contactor
    Click here to view a specification sheet on this Eaton C25D Definite Purpose Contactor
    Number of Pole 3
    AMP Rating (Inductive) 25A
    AMP Rating (Resistive) 35A
    Locked Rotor AMPS 150A
    Coil Voltage AC coil
    Terminals Double Quick Connect
    Click here for a replacement coil
    Product Description
    Definite purpose contactors are often found in heating and air conditioning units along with elevators, refrigeration and cranes/hoists, to name a few.  The compact size of the Eaton C25D series makes it the most economical and electrically suitable choice for any application where reliability and consistency are paramount.  The versatility of the C25DND325 contactor is what makes it so desirable, with snap on side mounted auxiliaries and optional box terminal lugs that provides multiple solutions for any application.  Every contactor in this series up to 50A is RoHS compliant, CSA certified and UL recognized for use in Europe and North America.