    • 3RV2011-1JA10
  • Siemens 3RV2011-1JA10 Manual Motor Protector
  • Siemens 3RV2011-1JA10 Dimensional Drawing
  • Siemens 3RV2011-1JA10 Manual Motor Protector Siemens 3RV2011-1JA10 Dimensional Drawing
    3RV2011-1JA10
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    3RV20111JA10
    UPC:
    3RV2011-1JA10
    Product Description
    Siemens 3RV2011-1JA10 motor starter protector with an adjustable AMP range from 7 to 10 AMPS, a rotary ON/OFF handle and class 10 overload trip characteristics (trips in 10 seconds or less). This Sirius 3RV2011 motor protector has magnetic trip elements for short circuit protection, screw terminals and mounts on standard 35MM DIN rail for easy installation and removal. Optional 3RV2901 2 pole auxiliary contacts, in front or side mount, can be added for motor disconnection during a motor over amperage condition or for signalling via a pilot device.
    Click here to view a specification sheet on this Siemens 3RV Manual Motor Protector
    AMP range 7A to 10A