    • 3RT2035-1AK60
  • Siemens 3RT2035-1AK60 contactor
  • Siemens 3RT2035-1AK60 front dimensions
  • Siemens 3RT2035-1AK60 side dimensions
  • Siemens 3RT2035-1AK60 terminals
    3RT2035-1AK60
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    3RT2035-1AK60
    UPC:
    3RT2035
    Product Description
    Siemens 3RT2035-1AK60 Sirius 40 AMP size S2 contactor with a 110v50Hz/120v60Hz AC coil and 1 N.O./1 N.C. base mounted auxiliary contact. This IEC 3 pole contactor is rated for 15 H.P. @ 230 volt, 30 H.P. @ 460 volt 3 phase, has screw terminals and mounts on standard 35MM din rail.  A full range of accessories for the 3RT2035-1AK60 are available such as thermal and solid state overload relays along with front and side mounted auxiliary contacts. This 40 AMP Siemens contactor is the electrical and dimensional replacement for the now obsolete 3RT1035-1AK60 though any existing direct mount accessories would need to be replaced.
    Coil Voltage 110/120 volt AC
    AMP Rating 40 AMP
    Horsepower
    30 H.P. @ 460 volt
    15 H.P. @ 230 volt
    Auxiliaries
    1 normally open
    1 normally closed
    Click here for a replacement coil
    H.P. ratings comparison
    3RT1035 3RT2035
    Single Phase Three Phase Single Phase Three Phase
    115v 230v 230v 460v 115v 230v 230v 460v
    DESIGN
    CONTACT RELIABILITY
    If voltages ≤ 110 V and currents ≤ 100 mA are to be switched, the auxiliary contacts of 3RT contactors and 3RH contactor relays should be used to ensure good contact stability. These auxiliary contacts are suitable for electronic circuits with currents ≥ 1 mA at a voltageof 17 V.